De BLASİO, yeni CDC önerilerine rağmen okul maskesi gereksinimini yerinde tutuyor

Belediye Başkanı Bill de Blasio Pazartesi günü yaptığı açıklamada, New York şehrinin okullardaki mevcut maske takma politikasını değiştirme ve Hastalık Kontrol ve Önleme merkezlerinden yakın zamanda güncellenen yönergelere uyma planları olmadığını söyledi.

Geçen haftaki büyük bir politika değişikliğinde CDC, üç metrelik sosyal uzaklık gereksinimini düşürmek anlamına gelse bile, ülke genelinde okulların tamamen yeniden açılmasını istedi ve yalnızca aşılanmamış yetişkinlerin ve çocukların okul binalarındayken maske takmalarını önerdi.

New York Eyaleti Sağlık Bakanlığı şu anda değiştirilen yönergeleri gözden geçiriyor ve okullarda maske takma gereksinimlerinin gevşetilip gevşetilmeyeceğine ilişkin kararları, DOE’NİN yeni CDC önerilerini kabul edip etmediğini etkileyebilir. Ancak şimdilik New York City devlet okulu aileleri, aşılama durumundan bağımsız olarak öğretmenlerin, personelin ve öğrencilerin de blasio’ya göre bu sonbaharda sınıflarda örtülerle yüzleşmeleri gerektiğini beklemelidir.

De blasio sabah düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte,” okuldan önce çok fazla iletişim olacak ve bir kez başladığında maske taktığımızı varsayalım ” dedi. “ Ama bu yaklaştıkça değişebilir … veriler tarafından yönlendirileceğiz ve bilimin ne söyleyeceğini göreceğiz.”

CDC kılavuzundaki değişiklikler, ülke genelinde yavaşlayan aşılama oranlarını artırmak için ulusal bir itici gücün ortasında geldi. De blasio Pazartesi günkü basın toplantısına New York’un aşı oranını ilan ederek başladı ve 4.4 milyon şehir sakininin şu anda virüse karşı tamamen aşılandığını belirtti.

CDC’YE göre, yaklaşık 4.9 milyon New York sakinleri virüse karşı tamamen aşılanıyor ve 5.4 milyonu ya da şehir nüfusunun yaklaşık %64’i, ülkenin genel oranının biraz altına düşen en az bir doz aşı aldı.

De blasio Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, kentin virüsün okul topluluklarında yayılmasını azaltmadaki etkinliği nedeniyle mevcut maske takma politikasını sürdürmeyi planladığını söyledi.

“Okul yılının sonuna gelindiğinde okullardaki pozitiflik neredeyse non-existent…so aynı parçaların çoğunu yerinde tutacağız, ” dedi de blasio.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir