Piyasada çok sayıda sırt çantasıyla çadır var, ancak hepsi eşit olarak yaratılmıyor. Bir sonraki sırt çantasıyla seyahatiniz için yeterli iç alana sahip en iyi kamp çadırını bulmak zaman alır. Bir yürüyüş gezisi planlıyorsanız ve sırt çantasıyla gezmek için bir veya iki kişilik bir çadır, özellikle de ultra hafif bir çadır arıyorsanız, birkaç önerimiz var.

Harika bir Sırt Çantasıyla Çadır Yapan Nedir?
İlk olarak, bir sırt çantasıyla çadırda sizin için neyin önemli olduğunu düşünmek önemlidir.

Bir kamp çadırına ne kadar harcamak istediğinizle başlayın. Hemen hemen her fiyat aralığında bir çadır bulabilirsiniz ve daha düşük veya daha yüksek fiyatlar mutlaka daha kötü veya daha iyi bir çadır anlamına gelmez. Şansınız biraz daha fazla harcarsanız daha iyi kalite elde edersiniz, ancak bu, yağmur sineği olan iki kişilik bir çadır veya sizin için doğru olan ultra hafif bir sırt çantasıyla çadır almak için acele etmeniz ve binlerce dolar harcamanız gerektiği anlamına gelmez.

Alışverişe başlamadan önce aklınızda bir bütçe aralığı bulundurun ve ihtiyacınız olan çadırı bu bütçe dahilinde kesinlikle alamayacağınızı fark etmediğiniz sürece, ona bağlı kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Çadır Kapasitesi

Ardından, çadıra sığabilecek kişi sayısını göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Şansını her yürüyüş gezisi senin için eskisi gibi olmaz ama, genel olarak, başkaları ile tek başına ya da zam eğilimindedir. Aileni çadırlara götürüyorsan onları barındırman gerekecek. Eğer yalnız seyahat ediyorsanız, bazen bir arkadaş davet edeceksin bilmiyorsan çoğu kişi için bir çadır gerekir.

Kapasiteye ek olarak, genel boyut hakkında düşünmek isteyeceksiniz. Boyut sadece kapasiteden daha fazlasını ifade eder. Örneğin, küçük tek kişilik çadırlar ve büyük olanlar vardır, bu nedenle uyumak için ne kadar alana ek olarak sizin ve diğer yürüyüşçülerinizin ne kadar alana ihtiyaç duyduğuna dair bir fikir edinmek önemlidir.

Bazı durumlarda, yürüyüş gezilerinizin uzunluğu çadırınızın genel boyutunu belirleyecektir, çünkü ekipmanınız için alana ihtiyacınız olacaktır. Öte yandan, bazı insanlar sadece kısa bir süre için gidiyor olsalar bile, kamp yaparken yanlarında çok fazla dişli taşımayı severler. Unutmayın, eğer yürüyüş yapıyorsanız, yanınızda bulundurduğunuz herhangi bir teçhizatın yürüyüşünüzde taşınması gerekecektir.

Mevsimsel Olarak Uygun
Çadırlar çeşitli hava koşulları için tasarlanmıştır, bu da farklı mevsimlerde uygun olacağı anlamına gelir. Üç mevsim çadırları ilkbahar, yaz ve sonbaharda çalıştıkları anlamına gelir. Çoğu durumda, ağdan yapılırlar ve oldukça hafiftirler. Bu, yürüyüş için harika oldukları anlamına gelir, ancak şiddetli hava koşulları söz konusu olduğunda harikadan daha azdır. Kış aylarında kesinlikle üç mevsim çadırı kullanmak istemeyeceksiniz ya da şiddetli fırtınalarla bilinen bölgelerde yürüyüş yapmayı planlıyorsanız.

Üç buçuk mevsim çadırları, elemanlardan biraz daha fazla koruma sağlar ve genellikle daha hafif koşullar altında fermuarlı sağlam panellere sahiptir.

Dört mevsim çadırlarının yıl boyunca koşullara uygun olması gerekiyor, ancak bunların bir kısmı yürüyüş yapmak ve kamp yapmak istediğiniz bölgeye bağlı. Bunlar mevcut en hava koşullarına dayanıklı çadırlardır ve güçlü direklere ve daha az örgü panele sahiptir. Ağır ve fırtına yüzünden kapalı tutun ve bazı yalıtımı sağlar. Dört mevsim çadırları daha ağırdır, bu nedenle daha sert koşullarda kamp yapmayı planlamıyorsanız, ekstra ağırlık almanın bir anlamı yoktur.

Ek olarak, aşırı hava koşullarında ayağa kalkabilecek bir çadır arıyorsanız, çadırın tabanını kuru ve korumalı tutmak için su geçirmez bir zemine sahip bir çadır isteyeceksiniz.

Çadır Şekli
Ultra hafif bir sırt çantasıyla çadır için birkaç farklı şekil seçeneği vardır. Çoğu insan kubbeli bir çadır seçer, çünkü kurulumu kolaydır ve bol miktarda alan sunar. Ayrıca daha rüzgarlı koşullarda da iyi çalışırlar çünkü çok aerodinamiktirler.

Tünel çadırları daha az yaygındır, ancak hafif ve kurulumu kolaydır. Bu rüzgar direnci değildir, bu nedenle rüzgarlıysa doğal koruma sağlayan bir alanda kamp kurmak isteyeceksiniz.

A-frame çadırları eskisi kadar yaygın değildir, ancak geleneksel bir seçenek olarak kabul edilir. Karları iyi monte etmek ve işlemek kolaydır, ancak kubbeli çadırlarla aynı alanı sağlamazlar.

Kazıklı mı, Kazıksız mı?
Yürüyüş parkurlarınız için en iyi sırt çantasıyla çadırı seçmek söz konusu olduğunda yapacağınız son seçim, kazıklı veya kazıksız bir çadır isteyip istemediğinizdir.

Kazıklı çadırlar daha fazla koruma sağlar, ancak bu, kazıkları yanınızda taşıyacağınız anlamına gelir. Bu, yükünüze ağırlık ve hacim katar, bu nedenle bu rotaya gitmeden önce kazıklı bir çadırın gerekli olduğundan emin olun. İdeal olarak, her yerde en hızlı ve en hafif kurulumu isteyeceksiniz, özellikle de birçok yürüyüşçü sadece bir gecede bir sitede olduğundan, çoğu zaman kazıklı olmayan çadırlar en iyi seçimdir.

Yürüyüşçüler için en iyi Sırt Çantalı Çadırlar için Seçtiklerimiz
Büyük Agnes Bakır Mahmuz HV UL2
Big Agnes, yürüyüşçüler arasında popüler bir seçimdir çünkü ultra hafif bir çadırdır, ancak yine de bol miktarda alan sağlar. Üç kilo ağırlığındadır ve boyutları 88 “X52” X42” dir, bu da çoğu insanın ağırlığı göz önüne alarak beklediğinden daha fazladır. Bu çadıra iki kişi sığabilir. Daha rüzgarlı koşullarda ve iki kapı ve mahremiyet için ekstra bir giriş olarak kararlıdır. Big Agnes, çadırı ek bir ücret karşılığında LED ışıklarla donatmak için bir seçenek sunuyor.